فیروزه کویردوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

بهره مندی ۳۰۰ هزار روستانشین از آب سالم/کرمانی‌ها نگران آب نباشند - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

وزیر نیرو گفت: تصمیمات خوبی در حوزه آب اتخاذشده و با توجه به سازوکارها و راهکارهای در نظر گرفته‌شده مردم کرمان دیگر نگران مسئله آب نباشند.

به گزارش فیروزه کویر:رضا اردکانیان بعدازظهر دوشنبه در آئین افتتاح پروژه‌های صنعت آب و برق استان کرمان با اشاره به اینکه امسال در قالب هر هفته الف – ب – ایران ۲۵۰ پروژه در حوزه آب و برق و فاضلاب در کشور افتتاح می‌شود، افزود: در سال جهش تولید دو زیرساخت آب و برق باید مهیا باشند تا بتوانیم شاهد جهش در زمینه تولید باشیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه امروز صدمین پروژه از مجموع ۲۰۰ پروژه ساخت و سازی کشور در استان کرمان افتتاح شد، افزود: از ابتدای سال تاکنون ۲۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای ۱۰۵ پروژه ساخت و ساز و ساخت و کار که به بهره برداری رسیده، هزینه شده است.

وزیر نیرو از سد قدرونی به عنوان ششمین سدی که در سال جاری ساخته شده نام برد و بیان کرد: طی سال جاری ۹ سد افتتاح و ۹ سد آبگیری می‌شود.

اردکانیان بیان کرد: همچنین امروز ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه برق در استان کرمان به بهره برداری رسید.

وی از پی گیری دغدغه‌های نمایندگان مجلس و استاندار کرمان خبر داد و گفت: امیدوارم با استفاده از مکانیسم ماده ۵۶ منابع لازم برای آبرسانی روستایی فراهم شود.

اردکانیان به اشاره به اینکه طی سال جاری ۲۹۹ هزار ۵۲۹ نفر در روستاهای کشور آب سالم و پایدار بهره مند شدند، افزود: طی هفت سال گذشته حدود ۸ میلیون نفر از ساکنان روستاهای کشور از نعمت آب برخوردار شده‌اند.

ارکانیان گفت: تصمیمات خوبی در حوزه آب اتخاذ شده و جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد و با توجه به ساز و کارها و راهکارهای در نظر گرفته شده مردم کرمان دیگر نگران مساله آب نباشند. در زمینه صنعت هم برنامه‌ها و راهبردهای مناسبی در نظر گرفته شده است.

رضا اردکانیان عصر دوشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان بیان داشت: در رابطه با تأمین منابع ارزی پروژه‌های استان کرمان باید در تهران جلسه‌ای با حضور بانک مرکزی و استاندار کرمان برگزار و راهکارهای استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ بررسی شود.

وی افزود: بیشتر از ۹۰ درصد از بودجه برق کشور از منابع داخلی است و شامل بودجه دولتی نمی‌شود ضمن اینکه اگر سازمان برنامه و بودجه منابع داخلی توانیر را آزاد کند ما حاضر هستیم تا استان کرمان را در اولویت قرار دهیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه فعلاً رقم قابل توجهی از منابع داخلی برق در اختیارمان نیست، گفت: هر جا از کشورهای همسایه خواهان برق هستند و ما هم شبکه داریم به توانیر اعلام می‌کنید که برای صادرات انرژی اقدام کنند.

اردکانیان تصریح کرد: در خصوص تعدیل نرخ برق یا نرخ سرمایه گذاری کار را پیگیری می‌کنیم و در تلاشیم تا راه حلی پیدا کنیم و این موضوع را در ستاد اقتصادی دولت با حضور رئیس جمهور بررسی خواهیم کرد و امیدواریم هر چه زودتر گشایشی در این زمینه حاصل شود.

تخصیص آب از دریای عمان موکول به طرح سازگاری با کم آبی است

وی در بخشی از سخنان خود به مسأله تخصیص سهم آب از دریای عمان به کرمان اشاره کرد و یادآور شد: برای تخصیص سهم آب استان از دریای عمان باید طرح سازگاری با کم آبی در استان نهایی و تصویب شود ضمن اینکه استان کرمان در این عرصه عقب است.

اردکانی گفت: استانی مانند کرمان هزاران میلیارد تومان از منابع کشور را برای شیرین کردن آب و انتقال آن هزینه می‌کند تا ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون مترمکعب آب منتقل کند و این در حالیست که در سال چند میلیارد متر مکعب آب برای کشاورزی مصرف می‌کند باید توجه داشت که اصل تعهد ما این است که آب کمتری مصرف کنیم.

اردکانیان خطاب به مدیر کل جهاد کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: از همکاران خود در سایر استان‌ها کمک بگیرید و روشی پیدا کنید که در کنار حفظ امنیت غذایی، سهم اشتغال حفظ شود در عین حال آب کمتری را مصرف کنید.

وی ادامه داد: ما مسئول هستیم که کاری برای نسل آینده انجام دهیم و باید فکری کنیم اگر ما تنها دنبال انتقال آب باشیم و کار دیگری انجام ندهیم و فکری برای چگونگی مصرف نکنیم مشکل ما در آینده به مراتب بیشتر خواهد بود بنابراین تا این فرصت باقی مانده است مسئولان باید به توافق برسند تا یک طرح به تصویب برسد.

وزیر نیرو گفت: تخصیص آب از دریای عمان موکول به طرح سازگاری با کم آبی است و باید در استان به توافق برسید و طرح سازگاری با کم آبی را تصویب کنید، اگر این کار سخت را انجام ندهید و فقط آب را انتقال دهید باعث آبادانی می‌شود و این آبادانی جمعیت را دور خود جمع می‌کند و در این صورت نیاز به آب هم بیشتر خواهد شد.

لزوم چاره اندیشی برای چگونگی مصرف آب

وی افزود: اگر فکری برای چگونگی مصرف آب نکنیم مشکل در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد بنابراین باید در استان به توافق برسید و با عدد و رقم طرح سازگاری با کم آبی را تصویب نمائید و این در حالیست که در ۱۱ استان طرحشان تصویب شده است.

وزیر نیرو ابراز داشت: ما متأسفانه طرح آمایش سرزمین نداریم، چند سال وقت وزیر و وکیل در این تنازعات صرف می‌شود و دلیلش نبود یک سند مورد توافق بر سر اینکه استان چه دارد و چه کاری باید انجام دهد، است. مردم هم متحیر مانده‌اند چون همه فکر می‌کنند همه در همه جا باید همه چیز را زود بخواهند و سریع آماده شود در غیر این صورت بقیه می‌روند و تمام می‌شود.

اردکانیان گفت: هر سال وعده سند آمایش را می‌دهیم لذا باید تا پایان سال ۹۹ یک سند تنظیم شود تا تحویل دولت بعدی دهیم. ما نباید زمان را از دست بدهیم ما مجوز تخصیصی نخواهیم داد مگر اینکه مجوز سازگاری با کم آبی نهایی شود و به یک چارچوب واحد برسیم.

با هیچ مدیرعاملی تعارف نداریم

وی افزود: ما در برنامه امسال وزارت نیرو ۲۰۰ پروژه ساخت و ساز و ۵۰ پروژه ساز و کاری داریم که یکی از این پروژه‌های ساز و کاری نهایی کردن طرح‌های سازگاری با کم آبی استان‌ها است و تا آخر سال هر مدیرعاملی که موفق به تصویب طرح نشود این بار از دوشش برداشته می‌شود و با هیچکس تعارف نداریم.

اردکانیان ابراز داشت: در قضیه آب و برق سعی می‌کنیم استان دغدغه‌ای نداشته باشد اطمینان می‌دیم هر جا کیفیت در حد مطلوب نیست ما خط قرمزهایمان در جای خود باقیست در خصوص طرح‌های بلند مدت آب هم با استاندار و نمایندگان استان رایزنی خواهیم کرد ضمن این‌که فکرهای خوبی هم در این رابطه شده و ساز و کارهایی در حال آماده شدن است.

وی افزود: تضمین عملی و واقعی این است که همپای تدارکات بحث‌های انتقال آب دغدغه و مشغله ذهنی چگونگی مصرف آب مصرفی کشاورزی را داشته باشیم و باید به سمتی حرکت کنیم که دستگاه‌های مرتبط در این بحث و به طور خاص وزارت نیرو و جهاد کشاورزی هدف مشترکی داشته باشند.

اردکانیان گفت: آب مسئله یک دستگاه و یک بخش نیست و اگر زمانی مشاهده کردیم که به صورت بخشی شده باید بدانیم که به بیراهه رفته‌ایم؛ آب مسئله مشترکی است، هم امنیت غذایی مهم است و هم مصرف آب و پایداری حیات اهمیت دارد.

وی ادامه داد: صنایع می‌خواهند هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری کنند لذا باید اطمینان داشته باشد و با وضعیت غافلگیر کننده‌ای روبرو نشوند./مهر

Likes0Dislikes0
نظرات و ارسال نظر

رضااحمدیمحمد گفته :
جمعه , ۷ آذر ۱۳۹۹

اگه زحمتی نیست به مشکل اب اشامیدنی روستای مهدی اباد نوق هم رسیدگی کنید

Likes0Dislikes0
پاسخ