فیروزه کویردوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

مسئول شیلات جهاد کشاورزی رفسنجان از برگزاری جشنواره مجازی طبخ آبزیان برای اولین بار در کشور در این شهرستان خبر داد - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

آفاق فلاحتی مسئول شیلات جهاد کشاورزی رفسنجان صبح امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۱۶ درصد آبزیان استان کرمان در رفسنجان انجام می شود.
وی با بیان اینکه رفسنجان رتبه سوم استان کرمان از نظر تولید آبزیان دارد، افزود: ۶۰ درصد فعالان در بخش آبزی پروری کشاورزان هستند.
فلاحتی با اشاره به اینکه رفسنجان یک ظرفیت های نهفته‌ و پتانسیل خوبی در این بخش دارد، گفت: تنوع اقلیمی موجود در رفسنجان باعث شده پرورش انواع گونه های مهم مثل ماهیان خاویاری، گرمابی و سردابی، آرتمیا و ‌… فراهم باشد
مسئول شیلات جهاد کشاورزی رفسنجان با اشاره به اینکه منطقه نوق تنها واحد فعال در کشور است که تولید آرتمیا را برعهده دارد، گفت: این مرکز بحث تامین و نیاز سازمان شیلات داخلی و آبزی پروری را در کشور برعهده دارد و این پتانسیل در رفسنجان وجود دارد اگر حمایت شود تولیداتی خواهد شد که علاوه بر خودکفایی در رونق صادرات هم موثر است.
فلاحتی با تاکید بر اینکه امسال با دو مشکل اساسی روبرو بودیم، گفت: وجود کرونا و حمل و نقل بچه ماهی مشکل بود و به موقع نهاده ها به دست نمی رسید‌ و مشکل دیگر خاموشی پمپ چاه‌ های کشاورزی بود که بخشی از فعالیت های آبزی پروری از گردونه تولید خارج شد و ما با طیفی از مزرعه داران مواجه ایم که مجوز صنعتی دارند و در طول سال می توانند پرورش را انجام دهند.
مسئول شیلات جهاد کشاورزی رفسنجان خاطرنشان کرد: متقاضیان باید برای انجام روند و پروسه کار در حوزه آبزی پروری به مدیریت جهاد کشاورزی مراجعه کند با توجه به مشاوره ای که به آنها می دهیم و بسته به موقعیت اجتماعی و دانش، فرد را حمایت می کنیم.
فلاحتی ادامه داد: در شرایط کرونایی آموزش آنلاین آبزی پروری هر ده روز به مدت دو ساعت داریم که قریب به ۷۰ نفر از این کلاس ها استفاده می کنند ضمن اینکه از شهرستان و استان های دیگر در این کلاس ها حضور دارند.
فلاحتی بیان کرد: امسال بیش از ۳۰ نفر متقاضی پرورش آبزی در رفسنجان داریم که ۴۰ درصد آنها به دنبال گرفتن مجوز صنعتی و ۶۰ درصد به دنبال کارت های شناسایی و مجوز استخر ذخیره کشاورزی هستند.

Likes0Dislikes0
نظرات و ارسال نظر

چهار × 5 =