فیروزه کویرچهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

بازدید رئیس واعضای شورای اسلامی شهر رفسنجان به همراه شهردار رفسنجان از بزرگترین خانه خشتی جهان خانه حاج آقا علی* - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

 

?لازم به توضیح است ؛ خانه حاج آقا علی بزرگترین خانه خشتی جهان است که در رفسنجان واقع شده است. این خانه ؛چهار فصل بوده و حوضخانه و شاه نشین از زیباترین قسمتهای این خانه محسوب می شوند.

?خانه حاج آقا علی دارای مساحتی حدود ۱۴ هزار متر مربع ، ۷ هزار متر مربع زیر بنا و ۱۱۰ اتاق (شامل ۷ دری، ۵ دری ، ۳ دری و پستو) می باشد.

? بارز ترین ویژگی این بنا استفاده از معماری قرینگی است که این معماری توجه هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند. این بنا بیش از ۲۸۰ سال قدمت دارد و ساخت آن چهارده سال طول کشیده است.

?بناهای مختلفی از حاج آقا علی بر جای مانده که نمونه ‌ای زیبا و باشکوه از معماری عصر قاجار بوده و مشتمل بر ۸ قسمت بازار، آب انبار (تامین کننده آب اهالی که دارای سردری با آجرهای گلدار تزئین شده و دیوارهای آن دارای نقوش آجری و کاشی کاریهای زیبا است)، مسجد، کاروانسرا، *حمام* ، حسینیه و یخدان (در ۲ کیلومتری قاسم آباد و در روستای عباس آباد حاجی است و تامین کننده یخ مورد نیاز اهالی بود) است که هر یک کاربری خاصی داشته اند.

Likes0Dislikes0
نظرات و ارسال نظر