فیروزه کویرپنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

وزیرکشور وارد رفسنجان شد - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

وزیر کشور: ایران نیازمند ۹۰ میلیون هکتار طرح آبخیزداری است
وزیر کشور با اشاره به اینکه طرح های آبخیزداری در حفظ آب و خاک موثر و مانع بروز سیلاب و حرکت روان آب ها به سمت شهرها و روستاها هستند گفت: در کشور نیاز به ۹۰ میلیون هکتار طرح آبخیزداری داریم که از این میزان طرح مطالعاتی آبخیزداری برای ۱۸ میلیون هکتار انجام شده است.

به گزارش فیروزه کویر  احمد وحیدی امروز یکشنبه ۹مرداد در سفر به رفسنجان پس از بازدید از مناطق سیل زده این شهرستان در جلسه ستادهماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان کرمان در محل فرمانداری رفسنجان اظهار کرد: خسارت سیل ها به بخش های مختلف اعم از باغات کشاورزی، احشام، وسایل خانگی و غیره می رسد لذا اجرای طرح های آبخیزاری می تواند در جلوگیری از بروز سیلاب ها و روان آب ها و کاهش خسارات ناشی از سیل، موثر و ارزشمند باشد.
وی افزود: علاوه بر آن، طرح های آبخیزداری به حفط منابع آب و خاک و تغذیه سفره های آب زیرزمینی بسیار کمک می کند؛ آبخیزداری را باید جدی گرفت ما در کشور ۹۰ میلیون هکتار طرح آبخیزداری نیازداریم که از این میزان طرح مطالعاتی ۱۸ میلیون هکتار انجام شده است.
وحیدی بیان کرد: برای اجرای ۱۸ میلیون هکتار طرح آبخیزداری در کشور بودجه و اعتبار ۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز است پس اجرای طرح آبخیزداری در کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی توضیح داد: برای انتقال یک متر مکعب آب از خلیج فارس و دریای عمان به داخل کشور هزینه ای بالغ بر ۶۰ هزار تومان در بر دارد از طرفی میلیاردها متر مکعب آب در سطح ملی بر اثر طغیان رودخانه ها و سیلاب ها از دست می رود که می توان با تقویت آبخوان ها و اجرای طرح های آبخیزداری سفره های زیرزمینی را پر کرد و از طرفی از بروز سیلاب ها و خسارت های هنگفت هم جلوگیری کرد.
وی همچنین به سیلاب اخیر در رفسنجان اشاره کرد و اظهار نمود: ابتدا باید معابر و شهر را از آب تخلیه فوری کرد که با آمدن حجم عظیمی از تجهیزات از جمله دستگاه های مکش و لجن کش این کار انجام می شود البته باغات کشاورزی هم دچار گرفتاری گِل و لای ناشی از سیلاب شدند که باید این گل و لای ها از سطح باغات برداشته شوند تا ریشه درختان پسته خشک نشود در این راستا باید پیگیر تسهیلات باشید.
وحیدی همچنین گفت: قنوات اصلاح و تعمیر می شوند، اسکان اضطراری و موقت خانوارهایی که از محل زندگی شان تخلیه شدند در دستور کار است و تعدادی کانکس برای اسکان موقت تهیه می شود و هلال احمر نیز در جهت اسکان اضطراری افراد تمهیدات لازم را داشته باشد.
وی تصریح کرد: تأسیسات و زیرساخت هایی که توسط سیل خراب شدند ساماندهی و آب، برق و گاز به سرعت وصل شود؛ کسانی که احشام و وسایل داخل منزلشان بر اثر سیلاب از بین رفته است نگران نباشند از طریق ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تأمین می شود.

Likes0Dislikes0
نظرات و ارسال نظر