فیروزه کویرسه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

نماینده مردم رفسنجان و انار: یک ریال تسهیلات به کشاورزان رفسنجانی اعطا نشده است/حرکت امیدوارکننده سازمان انرژی اتمی در خصوص دفع آفات پسته - فیروزه کویر رفسنجان

سخن دوست :امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به خسارت سرمازدگی و سیل به محصول پسته رفسنجان و انار گفت: از محل جبران خسارت سرمازدگی یک ریال تسهیلات وارد سیستم کشاوزی ما نشده است و از طرفی باغات غرق در گل‌ولای و امکان آبدهی به درختان نیست که اینها فاجعه برای کشاورزی شهرستان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فیروزه کویر ، حجت‌الاسلام دکتر حسین جلالی امروز در جشن ملی پسته اظهار کرد: پسته رفسنجان دو سال دچار خسارت سرمازدگی شده است و از حدود ۱۵۰ هزار تن پسته، امسال ۵ هزار تن محصول باقی مانده است.

وی عنوان کرد: در شهرستان رفسنجان ۲۰۰ هزار نفر مشغول پسته هستند و از محل تولید پسته ارتزاق می‌کنند، اما از محل جبران خسارت سرمازدگی یک ریال تسهیلات وارد سیستم کشاوزی ما نشده است، از طرفی سه ماه قبل دچار سیل‌زدگی شدیم و باغات رفسنجان قدرت تنفس ندارند و با گل و لای که وارد باغات شده امکان آبدهی به ریشه نیست.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس تصریح کرد: قبوض سنگین برق هم بر بحران کشاورزی شهرستان افزوده، اگرچه امروز شکرگزار هستیم اما روز جشن پسته ما نیست روز عزای پسته ماست. کشاورزان دلشان رنجور است.

امروز زندگی مردم مختل شده است، کشاورزی که سال‌ها زندگی، ازدواج فرزندان‌ و تأمین مخارج زندگی‌اش از محل پسته تأمین می‌شده امروز معطل ده میلیون تومان وام است. ما با بحران و فاجعه بزرگی مواجه شدیم و کشاورز ما آسیب می‌بیند. بازار جهانی پسته هم از دست رفته و آمریکا آن را به دست گرفته است.

حجت‌الاسلام جلالی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: حرکت علمی و فناوری که در سازمان انرژی اتمی ایجاد شده امیدی در دل کشاورزان ایجاد کرد که از آفت‌هایی که متوجه پسته و کشاورزی هست، نجات پیدا کنیم.

وی متذکر شد: وام‌ها مردم را گرفتار کرده است و درخواست داریم در خصوص امهال وام‌ها دستورات لازم صادر شود که کمکی به کشاورزان شود.

Likes0Dislikes0
نظرات و ارسال نظر

هفت + 19 =